Lista aktualności Lista aktualności

Jak co roku wiosną Nadleśnictwo Chojna oraz Szkoła Podstawowa w Piasku połączyły siły i sadziły las, tym razem pod hasłem: „1000 drzew na minutę”.

Pomimo pochmurnej pogody i zimnego wiatru do akcji przystąpiła cała społeczność szkolna – nauczyciele i uczniowie oraz rodzice. Wraz z leśnikami sadzili sadzonki dęba bezszypułkowego oraz sosny zwyczajnej – dzięki czemu mogli poznać rożne techniki sadzenia. Nawet najmłodsi nie stronili od pracy czym dawali przykład starszym kolegom jak należy dbać o las - nasze wspólne dobro. Uczestnicy akcji wysadzili około 2500 tys. sadzonek i tym samym odnowili 0,30 ha lasu. Trwało to dłużej niż symboliczne 2,5 minuty gdyż stawialiśmy na jakość sadzenia a nie na ilość. Na koniec wszyscy uczestnicy sadzenia z uśmiechem na ustach mogli posilić się przy ciepłym ognisku. 

    

 

 

 

 

 

 

 

Lasy Państwowe sadzą każdego roku ok. 500 mln drzew, co oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30%, a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21%. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6 miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4 miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych.