Lista aktualności
Łosie przemierzające Nadleśnictwo Chojna
Wieczorem w środę z lasów Nadleśnictwa Chojna wyłoniły się... łosie! Opuściły las w okolicy wsi Czachów i bez obawy przed ludźmi miały zamiar przejść przez wioskę.
Klępa spacerująca z łoszakiem wywołały spore poruszenie wśród mieszkańców wsi. Następnie zwierzęta spokojnie weszły na prywatną posesję, by pozajadać się liśćmi drzewek ozdobnych. Mieszkańcy nie mogli oderwać oczu od tych niecodziennych gości. Gdy podziwiali je stojąc za kamiennym murkiem, zgodnie twierdzili, że czują się zupełnie jak w ogrodzie zoologicznym. Na szczęście mieszkańcom udało się skierować łosie w stronę parku, a dalej polną drogą w stronę lasu. Wydaje się jednak, że łosie wcale nie miały ochoty na powrót w leśne ostępy i niechętnie zrezygnowały z wcześniej obranego kierunku swojej wędrówki.
Łoś zamieszkuje duże lasy i obszary bagienne. Jest największym z jeleniowatych (silny byk osiąga masę do 500 kg). Jego pożywienie stanowią głównie pędy drzew i krzewów, liście i kora. Klatka piersiowa umieszczona wysoko, szyja krótka, szeroki owłosiony pysk. Suknia latem brunatna, zima szarobrunatna. Krótka stercząca grzywa na kłębie tworzy garb, narośl skórna na podgardlu (w dolnej części szyi) z długim owłosieniem to broda. Pokrewieństwo z sarną jest widoczne w zachowaniach socjalnych - bytują pojedynczo lub w małych grupach rodzinnych, nie tworzą stad. Łosie rozprzestrzeniły się na terenie całej Skandynawii, Rosji, krajów nadbałtyckich i Polski. W roku 2003 w Polsce było 2813 łosi. (źródło: "Łowiectwo. Podręcznik" Fritz Nusslein, wyd. Galatyka).