Lista aktualności Lista aktualności

Zabytkowy pomnik Wilhelma Hohenzollerna wrócił na swoje miejsce

31 marca 2025 roku na terenie Leśnictwa Lisie Pole została przeprowadzona akcja przeniesienia głazu pomnikowego Wilhelma Hohenzollerna na pierwotne miejsce jego posadowienia. Kamień został nielegalnie wywieziony z lasu i usytuowany na prywatnej posesji.  Dzięki doświadczeniu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie udało się ustalić, że głaz pomnikowy upamiętnia miejsce stacjonowania w dniu 8 września 1900 roku następcy tronu Wilhelm von Hohenzollern (1882-1951), syna cesarza niemieckiego i ostatniego króla Prus - Wilhelma II Hohenzollerna. Pobyt następcy tronu w okolicach Lisiego Pola wiązał się z szeroko prowadzonymi w całych Niemczech manewrami wojsk. Dzięki pomocy miejscowego historyka udało się ustalić miejsce, gdzie stał ten zabytek. Było to małe wzgórze z zasadzonymi po okręgu drzewami. Miejsce to zaznaczone na planach z 1938 roku, udało się odnaleźć w lesie leśnictwa Lisie Pole. Dzięki współpracy policjantów z KP Chojna i leśników z Nadleśnictwa Chojna głaz pomnikowy powrócił na swoje miejsce, gdzie ustawiono go 125 lat temu. Udało się w ten sposób przywrócić kontekst historyczny pomnika. Pomnik został odczyszczony a rzeźbienia pokryto farbą dla poprawy czytelności.

Głaz pomnikowy posiada wydłutowaną inskrypcję: Kronprinz / Wilhelm / lagerte hier im / Kaiser-Manöver / 8. 9 - 1900.

Głaz upamiętnia fakt, że w miejscu jego ustawienia w lesie, 8 września 1900 roku stacjonował tam następca tronu Wilhelm von Hohenzollern (1882-1951), syn cesarza niemieckiego i ostatniego króla Prus - Wilhelma II Hohenzollerna (1859-1941). Pobyt następny tronu w okolicach Lisiego Pola wiązał się, że szeroko prowadzonymi w całych Niemczech manewrami wojsk prowadzonymi przez cesarza we wrześniu 1900 roku. 8 września Wilhelm II przebywał wówczas w Szczecinie, na poligonie w Krzekowie, wraz z żoną Augustą Wiktorią (1858-1921), które osobiście nadzorowali. Spotkali się z synem prawdodpobnie 10 września, gdy cesarz pojechał samochodem w okolice Gryfina i stanął w miejscowości Sosnowo (Gerbersdorf). Manewry zakończyły się 12 września 1900 roku.

Opis manewrów przytoczony w Allgemeine Schweizerischemilitarzeitung z 1 grudnia 1900 roku jest zgodny z miejscem odnalezienia głazu i datą podaną na kamieniu. Na potrzeby manewrów wojska podzielono na wojska czerwone i niebieskie. Według źródeł historycznych i założeń manewrów czerwoni: II Korpus Armii - cztery dywizje piechoty i jedna dywizja kawalerii, powinny jak najszybciej nacierać na Berlin. 2 września: Dywizja Kawalerii A i batalion Jäger nr 3 dotarły w rejon Pyrzyc i Bań. II Korpus Armijny kontynuował marsz w kierunku Szczecina, aby stamtąd lewym brzegiem Odry nacierać na Berlin. Dywizja Kawalerii A miała przejąć osłonę i rozpoznanie na prawym brzegu Odry, a w tym czasie przez Pyrzyce podąża podległa jej 42 Dywizja Piechoty. 8 września Niebiescy zaczęli nacierać w trzech kolumnach. W czasie natarcia na Chojnę na Pomorzu nagle doniesiono o nieprzyjacielu na południe od tego miejsca, niebieska dywizja rozwinęła się silnie i z różnych kierunków zaczęła nacierać na wroga, którym była 42 Dywizja Piechoty. 8 września 1900 roku dywizja ta dobrze wspierana ogniem artylerii, uniknęła ataku i przeszła przez Las Kehrbergera (las na wschód od Lisiego Pola). W Baniach doszło do kolejnej bitwy pomiędzy dywizjami kawalerii po obu stronach, która zakończyła się zwycięstwem Niebieskich. Banie zostały zajęte przez 42. Dywizję Piechoty i Czerwoną Kawalerię. Wieczorem trzy dywizje piechoty znajdowały się w pobliżu Polesin (las pomiędzy Polesinami a Lisim Polem). 9 września został ustanowiony dniem odpoczynku ze względu na ludzi i koni.

Następca tronu - Wilhelm Pruski urodził się 6 maja 1882 roku w Poczdamie jako Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern. W wieku 10 lat został wcielony do pułku gwardyjskiego, z obowiązkiem pełnienia funkcji reprezentacyjnych. Następnie studiował na Uniwersytecie w Bonn. W wieku osiemnastu lat został podporucznikiem służby czynnej w 1. Pułku Piechoty Gwardii. W 1911 roku objął dowództwo nad 1. Regimentem Brygady Przybocznej Huzarów w Gdańsku. Służył tam do 1913 roku, mieszkając w willi przy ul. Grunwaldzkiej 112 (Hauptstrasse 98). Podczas I wojny światowej objął honorowe dowództwo nad 5. Armią, będąc podwładnym generałów Konstantina Schmidta von Knobelsdorfa a następnie barona Walthera von Lüttwitza. Po wojnie i abdykacji ojca Wilhelma II, za namową Paula von Hindenburga zrzekł się praw do tronu i wyjechał do Holandii. Tam został skazany na wygnanie przez królową holenderską Wilhelminę i przebywał w areszcie domowym na wyspie Wieringen. W 1923 roku powrócił do Berlina. W 1932 roku był wymieniany jako jeden z kandydatów na prezydenta Republiki Weimarskiej, jednakże cesarz Wilhelm II nie wyraził zgody na jego kandydowanie. Wilhelm odmówił wstąpienia do partii nazistowskiej, po zamordowaniu Kurta von Schleichera, byłego kanclerza i przyjaciela Wilhelma, podczas Nocy długich noży w 1934 roku, Wilhelm całkowicie wycofał się z życia politycznego. W okresie międzywojennym mieszkał głównie w pałacu Cecilienhof w Poczdamie lub w zamku w Oleśnicy na Dolnym Śląską. Po śmierci ojca w 1941 roku został głową rodziny Hohenzollernów. W końcu II wojny światowej został zatrzymany przez Francuzów w Vorarlbergu w Austrii i uwięziony na 3 tygodnie w Lindau, a następnie w areszcie domowym w zamku Hohenzollern. Wilhelm zmarł 20 lipca 1951 roku w Hechingen, został pochowany na zamku Hohenzollern.